• О нас
  • Контакты

ГОЛОВНА ЗНАХІДКА АРХЕОЛОГІВ 20 СТОРІЧЧЯ: ДЕ ЗНАЙШЛИ СКІФСЬКУ ПЕКТОРАЛЬ ТА ЩО ЩЕ ПРИХОВУЄ ЗЕМЛЯ УКРАЇНИ

ГОЛОВНА ЗНАХІДКА АРХЕОЛОГІВ 20 СТОРІЧЧЯ: ДЕ ЗНАЙШЛИ СКІФСЬКУ ПЕКТОРАЛЬ ТА ЩО ЩЕ ПРИХОВУЄ ЗЕМЛЯ УКРАЇНИ

Спеціально для ТСН показали справжню пектораль. Головною знахідкою археологів 20 сторіччя назвали золоту пектораль. Про неї мріють найкращі музейні колекції світу. Царську прикрасу стародавніх скіфів знайшли в Україні. Скіфи у 4 столітті до нашої ери закопали її у степу. Відкопав знахідку археолог Борис Мозолевський 49 років тому. Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Ведуча "ТСН" Лідія Таран вирушила шляхами Мозолевського у Дніпропетровській області. Перший пункт експедиції - Нечаєва могила. Це найвищий у степовій смузі Євразії скіфський курган. Тут мріяв копати і український відомий археолог, але не встиг. Такі кургани вважали священними горами. У них ховали царів з кіньми,  воїнами, слугами, дружиною. Чорні археологи тут прокопали шахту на 15 метрів та ще і бічні ходи. Чи знайшли щось - не відомо. Відомо, що у державну скарбницю нічого не потрапило.

Справжня золота лихоманка була і на колись величному Чортомлику. На цій скіфській могилі орудували сотні копачів, але навіть після цих пограбувань уже в радянські часи тут відкопали неоціненні речі. Усе, зокрема срібну амфору, забрав собі музей "Ермітаж" (Санкт-Петербург, Росія). Надвечір на цих руїнах можна відчути подих вічності.

На містичній Мамай-горі розкопки тривають досі. Це один з найбільших в Європі некрополів. Щороку Каховське водосховище забирає цю землю до себе, і зовсім скоро усі скарби може поглинути вода. Тому археологи поспішають і кличуть сюди волонтерів.

Але 25 століть берегла пектораль Товста могила. За радянських часів цей курган опинився у заручниках місцевого гірничо-збагачувального комбінату.

Те, що явилось Мозолевському 49 років тому, зараз роздивитись не так просто. У Музеї історичних коштовностей виставлено копію. А оригінал пекторалі останні 5 років перебуває у сховищі. Стороннім туди зась. Спеціально для ТСН показали справжню пектораль.

Така пектораль - єдина в світі. Вона з золота і важить кілограм 150 грамів. На аукціони подібні речі виставляти заборонено. Вивозити її за межі України – теж. Від кількох гальванокопій оригінал відрізняється емаллю.

У пекторалі науковці шукають таємні сенси: і модель всесвіту, і скіфський календар, і зашифрований код. Але версії  ці не остаточні, бо таємницю пекторалі розгадати неможливо.

tsn.ua
Оставить комментарий

Отправить