Нацбанк виводить з обігу монети 1, 2, 5 копійок: дізнайся чому та як їх обміняти
З 1 жовтня 2019 року українці не зможуть використовувати монети номіналом 1, 2, 5 копійок для готівкових розрахунків. Про це йдеться у повідомленні на офіційній сторінці Національного банку України у мережі Facebook:
"Відзавтра (новина розміщена 30 вересня – прим. ред) українці не зможуть використовувати монети 1, 2 та 5 копійок для здійснення готівкових розрахунків. Ці монети перестануть бути платіжних засобом та будуть вилучені з готівкового обігу.
Вилучення з обігу монет дрібних номіналів полегшить готівкові розрахунки, а середня кількість монет, що припадають на одного українця, зменшиться більше ніж на третину.
Це зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними", – йдеться у повідомленні.
Згодом фінансовий регулятор більш детально пояснив причини такого кроку:
"Чому Національний банк вилучає з обігу 1, 2 та 5 копійок?
Це рішення зумовлене такими причинами:
— монети номіналами 1, 2 та 5 копійок майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги. Крім того, суттєво зросла роль безготівкових розрахунків та змінилася поведінка споживачів;
— вартість виготовлення таких монет перевищує їх номінальну вартість. До того ж такі монети майже не повертаються з обігу до банківської системи;
— держава та інші учасники готівкового обігу систематично несуть витрати на оброблення, транспортування, зберігання цих монет.
Рішення про вилучення дрібних монет з обігу – це частина комплексного рішення з оптимізації Національним банком номінального ряду банкнот та монет гривні.
Завдяки оптимізації у перспективі номінальний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів. Так він наблизиться до найпоширенішої світової практики: усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот".
Також у Нацбанку відповіли на найбільш поширені питання щодо виведення монет з обігу:
"– Що робити з копійками, які залишаються на руках після 01 жовтня 2019 року?
Громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти монети номіналами 1, 2 та 5 копійок на монети та банкноти усіх номіналів, що перебувають в обігу, впродовж наступних трьох років:
в банках України — до 30 вересня 2020 року включно;
у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль) — до 30 вересня 2022 року.
– Як довго можна обмінювати чи здавати копійки?
Монети номіналами 1, 2 та 5 копійок потрібно буде обміняти впродовж наступних трьох років до кінця вересня 2022 року.
Монети номіналом 25 копійок залишаються в обігу необмежений період часу. Їх не потрібно спеціально обмінювати, ними можна продовжувати розраховуватися.
– Чи зможуть українці й надалі використовувати копійки для купівлі товарів та послуг?
Так. Монети номіналом 10, 25 та 50 копійок залишаються в обігу.
– Як відбуватимуться розрахунки, якщо ціна буде кратна 1, 2 та 5 копійкам?
Для полегшення готівкових розрахунків застосовуються правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до 10 копійок.
Якщо йдеться про безготівковий розрахунок — то заокруглення не відбуватиметься і списуватиметься сума по чеку.
– Що робити, якщо у банку відмовляються брати монети?
Усі банківські установи зобов’язані приймати їх до обміну впродовж року, включно до 30 вересня 2020 року. Також, якщо банк відмовляється обмінювати монети, громадяни можуть скаржитися до Національного банку".
А як ви ставитесь до такого кроку Нацбанку? І чи багато дрібних монет залишилось у вашій скарбничці? Пишіть у коментарях.
Максим Зеленін
Залишити коментар