ЧИ ДОБРЕ В ОСББ: ДОСВІД МІСЬКОГО ОБ’ЄДНАННЯ «ГІРНИК»

ЧИ ДОБРЕ В ОСББ: ДОСВІД МІСЬКОГО ОБ’ЄДНАННЯ «ГІРНИК»

1 липня набуває чинності закон про ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Сучасне законодавство мотивує жителів багатоповерхових будинків визначитися, чи готові вони, нарешті, брати відповідальність на себе та керувати будинком самостійно. Поки відповіді на ці питання теоретично шукає більшість городян, практичний досвід вже мають шість таких ОСББ в Орджонікідзе. Як можна самостійно керувати своїм будинком, розпоряджатися зібраними коштами, облаштовувати прибудинкову територію, які  переваги створення ОСББ, поділилася у розмові голова ОСББ "Гірник" - Людмила Кухтіна.

– Людмило Олександрівно, більш як два десятки років Ви голова управління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Розкажіть про ваше ОСББ та що слугувало причиною його створення? 

- До нашого об’єднання входить один житловий будинок, що налічує 4 під’їзди та 60 квартир. Кількість мешканців – понад 250 осіб. Це був перший кооперативний будинок в місті, який здали в експлуатацію у 1980 році. Пізніше збудували ще 5 таких. Спочатку ми називались житлово-будівничим кооперативом. В листопаді 2001 року вийшов перший Закон про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Згідно нього, на базі нашого кооперативного будинку у 2002 році ми створили Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

В таких об’єднаннях я бачу лише переваги. Об’єднавшись, мешканці вирішують всі нагальні проблеми свого будинку. По-перше, ОСББ залежить тільки від мешканців і підзвітне мешканцям. Крім цього, об’єднання не залежить від міських чиновників, а на зборах затверджує стратегічний план утримання будинку, і відповідно жителі будинку погоджують, скільки їм потрібно коштів, щоб вирішити те чи інше питання. ОСББ – це найперший щабель самоврядування. Тут формується активний мешканець, якому не байдуже, в якому будинку він проживає.

- Якими були перші кроки у створенні об’єднання? З чого починали? Як у вашому ОСББ вирішується питання збору квартплати?

 Ми написали заяви, зібрали збори, отримали статут, державну реєстрацію, печатку. З самого початку в нас був голова об’єднання, бухгалтер, ревізійна комісія.

Шляхи становлення були непростими, постійно треба було долати якісь перепони.  Спочатку  відкрили рахунок у банку, куди сплачували всі кошти. Пізніше - всі кооперативні будинки до себе на баланс взяло ЖЕО, декілька років відраховували їм 0,3 відсотки на капітальний ремонт даху, а потім знову нас відпустили у "вільне плавання". Так вийшло, що і рахунок було анульовано. На зборах вирішили рахунок знову не відкривати. У кожному під’їзді обрали "старшого", якому мешканці і сплачують абонплату. Якось у нас вже склалося, що гроші збираються саме так, відповідно ведеться і облік доходів, витрат. В будь-який момент все це можна перевірити документально. Бухгалтера не наймаємо, - це все тягне додаткові витрати. Щоб якось економити наші кошти, ведення документації (звіти, довідки, розрахунки і таке інше) я взяла на себе.

– Коли будинок новий, то відповідно, і витрат на його обслуговування  менше. Але є роботи, що потребують великих вкладень. Чи були такі роботи в вашій практиці, і як вирішували ці питання? Які обов’язкові щомісячні платежі?

– Обов’язковими платежами щомісяця є сплата за освітлення під’їзду, послуги "Саночистки",  двірника. Щомісячної абонплати членів об’єднання також вистачає на дрібні ремонти, виклики слюсарів чи аварійних служб, ремонт під’їздів і таке інше.

Якщо питання стосується, наприклад, прочищення  димоходів, - гроші  збираємо окремо,суми  різні ( не у всіх однакова кількість приладів – у когось котел і плита, у когось одна плита).

Найбільшим клопотом за час існування нашого ОСББ стала заміна електрокабелю та труб водозабезпечення у підвалі будинку. Щоб вирішити це питання, домовлялись з відповідними службами, приватними особами чи організаціями, і на ці роботи додатково збирали кошти.

Щоб найбільш убезпечити мешканців будинку, у кожному під’їзді на електрощитах встановили автомати.

Якщо питання не досить важливі і вони  не "екстреного" характеру, приймаємо рішення зі старшими під’їзду. Якщо питання складні - вирішуємо разом, на зборах.

-Чи доводилось вам звертатися за допомогою до міської влади?

Якось завжди намагалися самі все вирішувати. Ми з самого початку сприймаємо будинок як власність, знаємо, що він наш, і ставлення до нього – відповідне.

Але коли звернулись безпосередньо до комунальної служби, аби нам встановили вуличне освітлення, то не відмовили, зробили.

- Розкажіть, опираючись на свій досвід, які переваги ОСББ Ви бачите?

–Головна мета ОСББ - отримувати якісні послуги, а сплачувати менше. Гадаю, що зі мною погодяться читачі, – "ЖЕО" за певний період часу себе вичерпали. Ще мине кілька років, і будинки поступово можуть перетворитися в непридатні для проживання. Тоді буде пізно щось відновлювати, ремонтувати. І проблеми у всіх майже однакові – це підвали, горища, крани, освітлення, каналізація... Впевнена, що одним із головних напрямків реформування ЖКГ є створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. В ОСББ є правління, або іншими словами, активні представники мешканців. Ці активісти мають бути рушієм ідей. Якщо правління буде працювати активно, то тоді можна буде багато чого зробити в будинку, наприклад, запровадити енергозбереження, покращити умови. Взагалі, про переваги можу говорити багато.

–Чи є у вас неплатники? Як вирішуєте питання з боржниками?

– З боржниками непросто, й у нас були деякі проблеми з неплатниками. Але рано чи пізно кожен з них відчує, що і йому необхідна чи допомога, чи вирішення якихось інших питань. І питання оплати боргу все одно вирішується.

–Хто встановлює суму щомісячних внесків, яким чином вона  розраховується?

Найголовніший орган ОСББ – це спільні збори його членів. На них вирішується і сума квартплати, і всі  питання щодо косметичних, капітальних ремонтів та інше. Таке гостре питання, як сплата мешканцями, які тимчасово ( чи довго)  не проживають в своїх оселях, стояло і в нашому об’єднанні. Розв’язалося воно рішенням загальних зборів. Встановили, що згідно статуту, кожен власник житла є членом ОСББ і сплачувати за утримання будинку зобов’язаний. Також вирішили, що сума сплати має бути однаковою для кожного члена нашого ОСББ, незалежно від "квадратури" та кількості кімнат в оселі.

Також у нас є таке поняття як спільні суботники – разом прибираємо, обдрізаємо дерева, робимо лавочки.

Сьогодні, дивлячись навкруги, радію, що люди потроху почали активно включатися в облаштування територій біля своїх будинків – прибирають, роблять клумби, облаштовують дитячі майданчики. Це вже і є певні зрушення позитивного характеру.

-Чи користуються члени об’єднання субсидіями?

Газ, світло, вода, тепло (якщо хтось користується) оплачуються кожним мешканцем окремо. І субсидіями користуються всі мешканці, хто їх потребує.

- Значить, ви схвалюєте  ідею створення ОСББ?

Сама ідея створення ОСББ є досить позитивною. Ще у 1998 році перші такі об’єднання з’явились в місті Комсомольськ Полтавської області. Пам’ятаю, як їздили цілими делегаціями до цього містечка і були вражені організацією подібного  самоврядування. Добра справа, коли сам відповідаєш за все, до чогось прагнеш.

Звичайно, буде непросто, але займатися цим варто. Власники самі будуть господарями  і самі вирішуватимуть все. У великих містах вже є чималий досвід об’єднань ОСББ, мешканці облаштовують не лише будинки, а й прибудинкову територію – роблять стоянки, площадки. Якщо ж довіритись "новоспеченій" компанії, доведеться виконувати їхні умови. І, гадаю, істотно стан не покращиться, мешканцям слід особисто включатися в цей процес. У європейських країнах він вже настільки налагоджений, що можна тільки позаздрити. Все чисто, прибрано, доглянуто. Обслуговування і ставлення до таких речей просто бездоганне.

–У Вас та мешканців вашого будинку вже є досвід роботи в рамках ОСББ. Чи можете Ви, знову ж таки, опираючись на особистий досвід, порадити, з чого почати та на що слід звертати увагу першочергово?

– Спочатку слід усвідомити, що справа ця є необхідною для кожного особисто. Потім визначитися з ініціативною групою, що активно займатиметься організацією(бо саме по собі все не організується), дізнатися про істинний стан свого будинку, щоб знати, на який обсяг  робіт треба розраховувати. Потім – збори, де одразу обирається голова, бухгалтер, потім поступово, виконуються наступні кроки.

Найголовніше, що треба усвідомити кожному – позитивні зрушення не приходять самі. Для того, щоб щось змінити в багатоповерхівці, потрібно багато працювати. Тільки такі об’єднання, в яких люди будуть краще знати своїх сусідів, один з одним вітатись, вносити ідеї з покращення добробуту і допомагати їх втілювати, зможуть краще, без чиновників, вирішувати також і тарифні питання. Якщо йти цим шляхом – мешканці отримають якісне обслуговування, з меншою оплатою, Реально відчують себе господарями на своїй території.

- Чи звертаються до вас городяни за порадами?

– Нещодавно мене запросила ініціативна група мешканців декількох будинків старої частини міста. Щоб створити ОСББ, вони хочуть об’єднатися і запросили мене на зустріч, щоб я поділилась досвідом і надала деякі поради. Люди цікавляться, знайомі коли зустрічають, теж просять поділитися досвідом. Всі побоюються нового, невідомого.

І звичайно, їм буде складніше, ніж нам. Ми починали, як-то кажуть, з чистого листа і усвідомлювали з самого початку, що вирішувати все доведеться лише нам. Але як би складно не було, займатися цим варто. Ніхто не може розпоряджатися своїм майном краще, ніж його власник. І саме власнику, а у випадку ОСББ – співвласнику, закон надає право вибору найкращого способу управління своїм спільним майном. ОСББ на сьогодні – це єдиний механізм управління спільним майном у багатоквартирному будинку. Тому це вже не далеке майбутнє, а реальне сьогодення.

Життя показує нам всім наявні переваги ОСББ над існуючою формою управління будинками. Покращується якість послуг, встановлюється дієвий контроль над раціональним використанням платежів, використовується трудовий внесок мешканців замість стягнення оплати за житло, зменшується кількість скарг. Стало зрозуміло, що світ, в якому ми живемо, - це наш дім, і тільки ми самі, своєю працею та увагою, дбайливим ставленням змінюємо його на краще. Тільки від нас самих залежить, яким будинок буде зараз, в якому стані ми передамо його нашим дітям і онукам, тобто майбутньому поколінню.

Олена Дощенко

За матеріалами газети "Козацька Вежа"

Залишити коментар

Відправити